Stačí nakoupit alespoň za 1000 Kč a v košíku uvést kód: Jaro2024.

Biotter Byology

TČM s bylinami naší domoviny.

Tradiční čínská medicína je jeden z nejstarších léčebných postupů světa.

TČM je naprosto jedinečná, vychází ze 2 základních teorií:

  1. Souvislost a působení mezi JIN a JANG (správný přepis je YIN a YANG), rozumíme tím interakci mezi hmotou a dynamikou.
  2. Cyklus pěti prvků a vztahy mezi jimi.

Jednoduše řečeno - JIN a JANG jsou jako rub a líc jedné mince, jsou k sobě v opozici, ale neexistují jeden bez druhého. Aby tělo dobře fungovalo, musí být JIN a JANG v rovnováze. Nerovnováha vede k nemoci, rozpojení vede ke konci, k smrti.

Pokud je symptom posuzován z pohledu teorie JIN a JANG, každý úkon má srovnat přirozenou rovnováhu těla a tím napomoci k uzdravení.

Dalšími pojmy vyskytujícími se v TČM je QI (čti čchi), kterou můžeme definovat jako základní energii, dále se setkáváme s pojmem krev (XUE), horko (RE), chlad (HAN), vlhko (SHI), sucho (ZAO).

Co si máme pod těmito pojmy představit? Představme si tělo jako stroj.

Stroj pracuje perfektně, pokud je vše v rovnováze (má dobře nastavený výkon = QI, má kvalitní pevný rám a součástky = JIN, má kvalitní palivo = krev (XUE), nepřehřívá se ani nezpomaluje = JANG, a nic ho neblokuje vlhkem (SHI) nebo suchem (ZAO), které by vedlo k zadření stroje).

Nemoc je vždy nerovnováha, která může být z mnoha různých příčin – zevní nebo vnitřní (příkladem je zevní napadení chladem, horkem, patogenem), z nedostatku nebo nadbytku, z horka nebo chladu, z blokády, ze stagnace energie, krve a mnoho dalších.

 

Byliny, jejich působení v terminologii TČM

Potenciál bylin k nastolení rovnováhy v lidském těle je nutno chápat v rovině principů TČM, proto se seznámíme s pojmy posuzování vlastností bylin.

Vlastnosti léčivých rostlin dle TČM.

  1. Povahu určujeme jako horkou nebo teplou (JANG) nebo chladnou a mírně chladnou (JIN), ale také neutrální. Je to určité zhodnocení metabolického účinku bylin.
  2. Chuť určuje účinky na poruchu či orgán. Nutno říci, že vše musí být v rovnováze, ale jak mohou byliny při doplnění pomáhat, tak mohou v nadbytku orgán poškozovat.
    1. Hořká chuť rozptyluje oheň, vysušuje vlhkost.
    2. Slaná chuť zvlhčuje, působí směrem dolů a do hloubky.
    3. Kyselá chuť svírá, stahuje.
    4. Palčivá chuť podporuje cirkulaci energie QI, rozptyluje, pomáhá vylučovat patogeny.
    5. Sladká chuť harmonizuje, vyživuje.
  3. Tropismus znamená vztah bylin k určité dráze (meridiánu) dle TČM.
  4. Směr pohybu je důležitý v posouzení patologické změny. Může se projevovat 2 směry.
    1. Stoupání vzhůru je typické například pro zvracení nebo kašel nebo směřování k povrchu je představováno pocením.
    2. Směr klesající či dostředivý můžeme ukázat na příkladu průjmu nebo typický je průnik vnějšího chladu do organismu (nachlazení).
  5. Kontraindikace čili neslučitelnost mezi jednotlivými bylinami, neslučitelnost s potravinami nebo anorganickými látkami a neslučitelnost ve vztahu s probíhajícími procesy v těle je zásadní v tvorbě receptur.

Cílem harmonizace narušené rovnováhy v těle je správný výběr bylin, kterými můžeme působit ve smyslu ohřátí či ochlazení, vysušení či zvlhčení, stažení či otevření, zpevnění či uvolnění, působení směrem nahoru či dolů. Velmi důležitý je i poměr v dávce bylin, protože ta samá směs v jiném poměru bylin má jiné účinky na organismus.

Charakter a tvorba receptury

I tvorba receptur směsí má v TČM odlišnou strukturu i terminologii, rozeznáváme zde 7 typů předpisů, a to velký, malý, rychlý, pomalý, složený, a podle počtu bylin na lichý, což jsou monodrogy (jedna bylina) nebo lichý počet bylin na přesně danou konstituci těla v souběhu s vnějšími podmínkami, což může být například roční období a sudý předpis, což je sudý počet bylin používaný k harmonizaci, vyživení, zpevnění, srovnání harmonie fyzické i psychické.

Rychlá směs se skládá z bylin, které jsou definovány pro stavy, kdy procesy v těle probíhají rychle, akutně (stagnace, stáze, horko, nadbytečný JANG atd.). Tyto směsi jsou dávkovány na krátké použití, nikoli dlouhodobě.

Pomalá směs se používá většinou déle a je koncipována k zamezení úniku energie nebo hmoty z organismu, k doplnění a nastolení rovnováhy organismu v závislosti na metabolismu těla.

Velká směs se svojí strukturou i obsahem používá na chronické syndromy.

Malá směs se naopak používá na lokální zacílení.

Složená směs je kombinací výše uvedeného.

V recepturách se používají byliny definovány jako:

  • Císařská, která zajišťuje hlavní zacílení směsi.
  • Ministerská má za úkol podporovat zaměření směsi.
  • Poradce má doplňující úlohu.
  • A velvyslanec (posel) zajišťuje nasměrování směsi, kde má působit.

Tento pohled na zdraví, na fungování těla, na patologii, je fascinující zvláště pro západního člověka. TČM nám dává možný směr k návratu ke kořenům, k harmonii těla a ducha, k souladu bytí a konání.

Metodika tvoření směsí je daná, ale není potřeba pracovat pouze s čínskými bylinami. Byliny naší domoviny jsou po generacích využívány v domácím léčitelství. Byliny naší domoviny poskládané podle principů TČM mohou být další cestou k využití jejich potenciálu.

Tento článek byl připraven ve spolupráci se společností Biotter Pharma, která uvádí na český trh řadu BYOLOGY, což jsou bylinné produkty s recepturami dle principů TČM.

Obr. Chole Akut
Novinka Tip
ZDARMAZDARMA
386 Kč

FYTOTERAPIE dle principů TČM = BYOLOGY Chole AKUT 30 tbl., doplněk stravy  

Kód: 1178
1 položek celkem